Scheidsrechter met passie

Woensdag 30 mei 2018

‘Ik kon niet voetballen,’ zegt Ton van den Haak lachend op de vraag waarom hij ooit besloot scheidsrechter te worden. ‘Voor veel mensen was het denk ik goed dat ik daarmee stopte'. Inmiddels is Ton zo’n dertig jaar scheidsrechter. Bij WVC is hij scheidsrechtercoördinator.

‘Zelf ben ik scheidsrechter bij de KNVB, zo’n vijfentwintig jaar bij de volwassenen en nu bij de jeugd. Dat doe ik met erg veel passie en ik kom nu bij gerenomeerde clubs: Feyenoord en ADO bijvoorbeeld. Toen ik destijds bij de Weteringse Boys  als scheidsrechter begon, deed ik een cursus bij de KNVB. Zo ben ik regioscheidsrechter geworden. Ik werd ingezet in de buurt. Dat deed ik zo’n anderhalf jaar, toen veranderde het systeem. Door promoties ging ik steeds naar een hogere klasse. Twee jaar geleden ben ik naar de jeugd gegaan.’

Ton is elke zaterdag bij WVC te vinden. ‘Samen met Henk de Jong ben ik coördinator. Ik begeleid de scheidsrechters, beantwoord hun vragen en laat ze elkaar beoordelen. Kan het anders? Zijn er verbeterpunten? Een hoop jongens zien dat het helpt, dat ik ze hierdoor verder krijg. Zo was er pas een jongetje de JO-9 aan het fluiten, ik ga dan kijken hoe hij het doet en laat hem na afloop weten wat hij eventueel kan verbeteren.’

Met trots vertelt Ton over de jeugdscheidsrechters bij WVC die onlangs hun diploma haalden, Murat, Job, Hans, Ger, Bernd en Rob. ‘Vanuit de KNVB zien ze het liefst dat elke scheidsrechter gediplomeerd is. Niet iedereen wil dat natuurlijk, maar het is wel heel leerzaam. Het is niet de moeilijkste cursus, je krijgt meer inzichten en hoort verhalen. Ook zie je hoe anderen fluiten. Ik zou ook graag nog een keer spelregelavonden organiseren, om zoveel mogelijk kennis te verspreiden. Daarnaast vind ik het fantastisch dat we voor elke scheidsrechter dit jaar een tenue aangeschaft hebben, dat wordt erg gewaardeerd.’

Aan de Week van de Scheidsrechters wordt bij WVC niets gedaan. Ton snapt dat wel. ‘Dan zou je ook een Week van de Jeugdleider moeten hebben en een Week van het Barpersoneel. Elke vrijwilliger is belangrijk. Een vereniging kan niet zonder scheidsrechter, maar ook niet zonder barpersoneel.’ Aan stoppen denkt Ton nog geenszins. ‘Ik blijf zo lang als ik het leuk vind, en zolang ik er maar voldoening uit haal. WVC hoort er voor mij bij.’